23 Nisan Oyunları

Kategori: Genel

16 Nis 2012

23 Nisan Oyunları23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayramdır. Türkiye de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde resmi bayram olarak nitelendirilir ve o gün tatildir.

23 Nisan TMBB meclisinin açılışını da konu alır. 1 Kasım tarihinde saltanatın kaldırılması ile kutlanan bayramların birleştirilmiş halidir. Günümüze kadar coşkuyla devam eden bu bayramda çocuklar yeteneklerini gösterir ve kutlamalar yaparlar. Türkiye üzerinde kutlanıyor olsa da o gün bütün dünyanın çocukları ülkemizi ziyaret eder ve bu şenliklere ortak olurlar. Bu resmi bayramda ilkokul öğrencileri 2 gün tatil yaparken lise öğrencileri 1 gün tatil yaparlar. Bu tatil sırasında kutlamalar devam eder.

Tarihte ise 23 Nisan bayramı Kurtuluş Savaşında kaybolan ve hayatını kaybeden çocuklar için yapılmıştır. Ailesini kaybetmiş olan çocukların yetiştirme yurduna yerleştirilmesi ile Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından 23 Nisan da böyle bir bayram oluşturulmuştur. Daha sonra TBMM’nin açılış bayramı da çocuk bayramı ile Atatürk tarafından birleştirilmiştir ve yeni adını Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı olarak almıştır.

Çocukların yaptığı aktiviteler ise bu bayramda çok çeşitlilik gösterir. Her törende ilk önce Atatürk’ü anmak için saygı duruşu yapılır ve ardından İstiklal Marşımız okunur. Daha sonra çocuklar kendilerini göstermek için şarkılar ve marşlar söyleyip, tiyatro yaparlar. Bu bayram da çocuklar için yeteneklerini keşfetme konusunda da gelişirler. Ona göre görevler alırlar. Her çocuğun kutladığı bu neşeli bayramda nedeni ile; her yerde mutlu çocuklar görebilirsiniz..

Tüm çocukların Oyunuoyna.com olarak bayramını kutlarız. Neşeli ve iyi bir 23 Nisan geçirmelerini dileriz…

Yorum Yapın