Etiket: ‘gameboy oyunları

Eski Oyunlar

Kategori: Oyun İncelemeleri

19 Mar 2013

taso

Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda ki her şey gibi kullandığımız teknolojik aletler de değişiyor. Şuan hayatımızda büyük bir rolü olan akıllı telefon, bilgisayar ve tabletler bir kaç sene öncesine kadar hayatımızda yoklardı bile ve çok nadir kişiler sahipti bu teknolojik aletlere.  Artık milenyum çağındayız ve bu çağın gençleri veya çocukları eski oyunlara pek ilgi göstermiyor. Eski zamanlarda çocukların oynadığı beş taş, yakalanbaç, yerden yüksek, yakar top, bilye, taso vs pek çok oyun artık milenyum çağının çocuklarının ilgisini pek çekmiyor desek pekte yanlış olmaz herhalde. Gerçi artık ne taso nede bilye kaldı. Hali ile çocuklar da bilgisayar veya konsol oyunlarına yönelmekteler. Biraz da haklılar hani.

 

 

gameboy

Hiç şüphesiz ki özellikle doksanlı yılların en sevilen oyun çeşiti atari oyunları olmuştur. Klasik eski oyunlar konusunda atarinin dışında sanal bebekler, gameboy ve tetrisler gelir. Özellikle doksanlı yılların en büyük çılgınlığı sanal bebek sayesinde kendi cep hayvanınızı besliyor ve büyütüyorsunuz. Sanal bebekler kız erkek fark etmeden her çocuğun elindeydi belkide doksanlı yıllarda. Bundan öncesinde ise Tetris  vardı. Klasik eski oyunlardan biri olan ve belkide herkes bir kez oynadığı oyun tetriste blokları boşluk bırakmadan dizmeye çalışıyorduk. Gameboylar ise biraz daha lükstü. İçerisinde ki oyunlar Tetris’e göre ve hatta Atari’ye göre bile çok daha kaliteliydi belkide. Bu yüzden özellikle Türkiye’de pekte Gameboy kullanıcısı yoktu desek yalan olmaz herhalde.

Eski oyunlardan bu kadar bahsetmişken yeni oyunlarıda boş geçmek olmaz. Her gün dahada ileriye giden teknolojide şüphesiz ki oyunlarda gelişiyor hatta evrim geçiriyor. Bir eski oyunu alıp yeni bir oyun ile kıyasladığımızda arada dağlar kadar fark olduğunu görebilirsiniz. Son dönemde çıkan oyunlar adeta gerçek gibi adeta. Üstelik MMO(Devasa Çok Kişili) oyunlar sayesinde aynı anda miliyonlarca hatta bazı oyunlarda miliyarlarca insan aynı anda bir oyunu oynuyor. Eski zamanlarda Mario oyunları oynayan çocuklar herhalde “Oyunlar neredeyse gerçekteki gibi olacak” desek pekte inanmazlardı herhalde. Oysa ne güzeldi Mario prensesi kurtarmak veya Street Fighter oyunu ile iki kişilik olarak kavga etmek. Yada atari salonlarında ki  arcade makinalar ile oyun oynamak…